ekspres kolbowy czy automatyczny

Decyzja zapadła – chcesz zainwestować w ekspres do kawy. Jednak zanim zaczniesz się delektować małą czarną na wyciągnięcie ręki, musisz znaleźć odpowiedź na szereg pytań. Jednym z głównych dylematów początkującego kawosza są różne rodzaje ekspresów do kawy. Ekspres kolbowy czy automatyczny? Który z nich lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak wygląda obsługa ekspresu do kawy w obu wariantach? Odpowiedzi na te pytania dostarcza ten artykuł.

Ekspres kolbowy i automatyczny – porównanie konstrukcyjne

Oba typy maszyn do robienia kawy różnią się pod względem budowy. Ekspres automatyczny ma wbudowany młynek, co oznacza, że wszystko, co muszą zrobić użytkownicy tego sprzętu, to dostarczyć ziarna kawy do pojemnika w ekspresie i nacisnąć przycisk odpowiadający za przygotowanie konkretnego napoju. Ekspres kolbowy nie ma wbudowanego młynka, za to od frontu widnieje uchwyt (kolba) pojemnika, do którego wrzucamy zmielone ziarna. Posiadacze ekspresów kolbowych muszą więc zaopatrzyć się w dodatkowy młynek lub używać kawy zmielonej.

Co to jest ekspres automatyczny?

Przyjrzyjmy się nieco bliżej obu typom urządzeń. Ekspres automatyczny to produkt, którego zadaniem jest dostarczenie użytkownikowi wybranego napoju w jak najprostszy sposób i bez zbędnej zwłoki. Komfort, łatwość obsługi i szybkość przygotowania kawy to kluczowe atuty ekspresów automatycznych. Są to kompletne maszyny posiadające zintegrowany młynek, pojemnik na fusy oraz (w zależności od modelu) spieniacz do mleka i pojemnik na mleko. Dzięki opcji all in nie trzeba kupować żadnych dodatkowych elementów. To jeszcze nie koniec atutów tego wariantu. Przygotowanie kawy wymaga dosłownie naciśnięcia jednego przycisku i z reguły zajmuje ok. 30-60 sekund, w zależności od preferowanego napoju. Urządzenie dobiera odpowiednie proporcje składników, ilość zmielonej kawy, temperaturę i ciśnienie wody, aby przygotować nam pyszną kawę. Dzięki temu możemy codziennie delektować się idealnie skomponowaną latte macchiato, mimo że w praktyce nie potrafilibyśmy jej przygotować manualnie. Mielenie, filtrowanie, parzenie, spienianie – urządzenie robi to wszystko za nas. Prostota i szybkość działania sprawiają, że tego typu ekspresy świetnie sprawiają się w domach, mieszkaniach, biurach, hotelach, na stacjach benzynowych, czyli wszędzie tam, gdzie zwykle nie mamy do czynienia z profesjonalnymi baristami (samoobsługą).

Ekspres kolbowy czy automatyczny? Oto jest pytanie!

Warto dodać, że nowoczesne ekspresy automatyczne są bardzo wydajne, gwarantują dużą powtarzalność przygotowywanych napojów, a także mają programy odpowiadające za odkamienianie i czyszczenie poszczególnych elementów maszyny. Ogromna prostota obsługi nie musi oznaczać ubogiej oferty napojów w ekspresach automatycznych. Nowoczesne urządzenia tego typu umożliwiają użytkownikowi dobranie intensywności i rozmiaru kawy. Co więcej, wybrane modele pozwalają na zapisywanie receptur (profili użytkowników), dzięki którym dany typ kawy, np. flat white, może mieć kilka wersji, w zależności od preferencji domowników.

Co to jest ekspres kolbowy?

Skoro automaty są tak świetne, to dlaczego na rynku wciąż istnieją ekspresy kolbowe? Głównie dlatego, że dla niektórych osób mała czarna to coś więcej niż tylko nawyk, przerwa w obowiązkach, charakterystyczny smak i zapach. Dla tej grupy klientów przygotowanie kawy to swoisty rytuał – czynność, w której liczy się każdy detal. Tutaj czas ma znaczenie drugorzędne: ma być dokładnie i „po mojemu”, a nie szybko. Doświadczenia naszych klientów pokazują, że nad Wisłą jest wiele osób, które w taki sposób celebrują codzienne picie kawy. Umożliwiają im to ekspresy kolbowe oferujące nieskończone możliwości wpływania na wrażenia smakowe napoju. Użytkownicy kolbówek mogą modelować smak napoju poprzez dobranie odpowiedniej grubości ziaren, ilości mieszanki, ciśnienia i temperatury. Również spienianie mleka odbywa się w inny sposób – zwykle za pośrednictwem dyszy wkładanej do pojemnika z mlekiem.

Ekspres kolbowy czy automatyczny? Oto jest pytanie!

Ekspres kolbowy budzi skojarzenie z prestiżem i znawstwem. Z jego usług korzystają bardziej świadomi użytkownicy. Obecność ekspresu kolbowego w domu, kawiarni, hotelu czy restauracji jest pewnego rodzaju manifestem: w tym miejscu do parzenia kawy podchodzimy na poważnie. Oprócz tego ekspresy kolbowe cechują się zazwyczaj atrakcyjnym designem i wykończeniem z użyciem jakościowych materiałów (np. stali nierdzewnej).

Jaki ekspres lepszy, ekspres kolbowy czy automatyczny?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego, czego potrzebuje dana osoba. Poszukiwaczom prostoty, wydajności, niezawodności, którzy po prostu chcą napić się dobrej kawy wtedy, gdy przyjdzie im na to ochota, polecamy automaty. Intuicyjna obsługa ekspresu do kawy to cecha określająca modele automatyczne. Z pewnością jest to lepsze rozwiązanie w przypadku miejsc, w których z ekspresu korzystają różni ludzie o różnym stopniu znajomości sztuki kawowej. Z kolei fanom smakowych eksperymentów z kawą w roli głównej, dla których przygotowanie napoju jest frajdą samą w sobie, rekomendujemy ekspresy z kolbą i osobnym młynkiem. Domowe ekspresy kolbowe zajmują mniej miejsca niż ich automatyczne odpowiedniki, co może być ważnym wyznacznikiem w przypadku posiadaczy kompaktowych kuchni.

Rodzaje ekspresów do kawy – dostępność

Na rynku można znaleźć różne warianty ekspresów automatycznych. Są one produkowane przez popularne marki zajmujące się masową produkcją sprzętu RTV & AGD. Istnieją też producenci specjalizujący się w ciśnieniowych ekspresach do kawy. Do takich brandów należą, chociażby Rancilio, Rancilio Speciality czy Ergo. Są one zwykle droższe od modeli oferowanych w elektromarketach, jednak odpłacają się użytkownikom dużym komfortem, niezawodnością i elastycznością robienia świetnej kawy w kawiarni, restauracji, biurze i w domowym zaciszu.

Do góry