Czyszczenie ekspresów do kawy Rancilio

Kiedy już wymarzona maszyna do przygotowywania aromatycznej małej czarnej ☕ zagości w twoim domu, musisz pamiętać, aby o nią należycie zadbać. Regularne czyszczenie ekspresów do kawy powinno stać się dobrym nawykiem osób, które chcą cieszyć się urządzeniem przez długie lata. Aby ułatwić im to zadanie, przygotowaliśmy artykuł omawiający podstawowe zagadnienia dotyczące czyszczenia ekspresu automatycznego i kolbowego.

Jak dbać o ekspres do kawy? Czyste intencje nie wystarczą

Z ekspresami kawowymi jest jak ze wszystkimi innymi urządzeniami – nawet te najlepsze z czasem mogą tracić swoje walory, jeśli zabraknie regularnego serwisowania i pielęgnacji. Ba, mało tego! Aby dobrze zadbać o swój ekspres, sam zapał nie wystarczy. Przydadzą się również rzetelność, wiedza i odpowiednie dodatki pomocne podczas czyszczenia. Te ostatnie przychodzą w zestawie z nowo zakupionym ekspresem (np. szczotka do uszczelek, chemia do czyszczenia, ślepe sitko) lub można je dokupić w specjalistycznych sklepach.

Jak często konserwować ekspres do kawy?

Pierwszym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć, jest częstotliwość mycia. Jak często czyścić ekspres do kawy? Wszystko zależy od tego, o jakiej maszynie mówimy i jak intensywnie ją wykorzystujemy. Profesjonalny ekspres kolbowy w kawiarni, pracujący po kilkanaście godzin dziennie, będący wizytówką lokalu, wymaga większej atencji niż ten, z którego korzystasz tylko ty w swoim domowym zaciszu.

Co do zasady producenci zalecają dwa typy czyszczenia – codzienne i okresowe. Na porządku dziennym powinno się myć filtry, kolby, sitka i wylewki, opróżniać pojemnik na fusy, „pędzelkować” młynek oraz czyścić obudowę ekspresu. W przypadku ekspresów w kawiarni i restauracji codziennie należy wykonać cykl czyszczenia grupy z użyciem odpowiednich detergentów, np. Puly Caff oraz dokonać czyszczenia dyszy pary za pomocą odpowiedniego płynu np. Puly Milk. Rzadziej (raz na tydzień, miesiąc, kwartał…) powinno się wykonywać czynności wymagające więcej zaangażowania i użycia detergentów np. czyszczenie dyfuzora grupy, czyszczenie uszczelek w grupie zaparzającej czy też przewodów odprowadzających wodę. To kiedy wykonasz konkretne zabiegi, powinno zależeć od wspomnianej intensywności i sposobu użytkowania urządzenia.

Jak wyczyścić ekspres do kawy? Zgodnie ze sztuką

Zanim przejdziemy do konkretnych instrukcji dotyczących mycia ekspresów kolbowych i automatycznych, rzućmy okiem na uniwersalne zasady dbania o ekspresy kawowe. Oto one:

  1. Producent profesjonalnego sprzętu podaje, w jaki sposób czyścić dane urządzenie. Stosuj się do jego wytycznych, które z łatwością znajdziesz w instrukcji i na stronie producenta. Różne modele wymagają różnego traktowania, dlatego nie polegaj na uniwersalnych wskazówkach influencerów, ale szukaj informacji bezpośrednio w materiałach producenta.
  2. Używaj środków do tego przeznaczonych. Zdarza się, że trafiają do nas pytania w rodzaju: czy można czyścić ekspres do kawy kwaskiem cytrynowym? Nie, podobnie jak nie powinno się wymieniać oleju i filtrów w nowym samochodzie w szemranym osiedlowym warsztacie. Masz do dyspozycji świetne urządzenie, więc dbaj o nie należycie. Producenci jasno rekomendują detergenty, które pomogą najlepiej zadbać o ich maszyny. Są one powszechnie dostępne (także u dystrybutorów) i stosunkowo niedrogie.
  3. Codzienne czynności pielęgnacyjne – czyszczenie obudowy i łatwo dostępnych elementów – wykonuj z użyciem ciepłej wody, ewentualnie delikatnego detergentu. Po dokładnym opłukaniu wysusz elementy na suszarce lub papierowym ręcznikiem. Nie wkładaj mokrych podzespołów do ekspresu, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wilgoci.

Czyszczenie ekspresu ciśnieniowego automatycznego

Ekspresy automatyczne, a więc maszyny ze wbudowanym młynkiem, samodzielnie przygotowują różne typy kaw. Ich głównymi zaletami są wszechstronność i prostota obsługi, dlatego modele automatyczne znajdują zastosowanie w biurach, na stacjach benzynowych lub w prywatnych kuchniach. Jak na w pełni samodzielne maszyny typu smart przystało, markowe ekspresy automatyczne posiadają wgrane programy do czyszczenia. Wszystko, co musi zrobić użytkownik, to aktywować odpowiedni program i wykonać instrukcje wyświetlające się na ekranie – intuicyjne menu poprowadzi cię krok po kroku w codziennej konserwacji ekspresu do kawy.

Raz na kilka dni warto wyczyścić też poszczególne podzespoły, w których zbiera się bród, np. wylewkę lub dyszę do spienienia mleka. Tu znów z pomocą przychodzą dokładne instrukcje dotyczące tego, co i jak należy czyścić, oraz detergenty, np. płyn do czyszczenia części mających styczność z mlekiem. Podczas manualnego czyszczenia ekspresu, musimy używać delikatnych szczoteczek dostarczonych wraz z urządzeniem, po to, by nie uszkodzić i nie porysować newralgicznych punktów maszyny oraz obudowy.

Kiedy mamy do czynienia z ekspresem automatycznym pracującym na pełnych obrotach w przestrzeni biurowej lub handlowej, warto trzymać się wskazanych przez producenta przeglądów okresowych. Raz na kilka miesięcy zlecić przegląd maszyny profesjonalnej firmie serwisowej (najczęściej zajmują się tym firmy sprzedające ekspresy). Tego typu serwis wiąże się z wyczyszczeniem najważniejszych elementów, wymianą uszczelek i części szybko się zużywających. Są to aspekty wymagające wiedzy i doświadczenia, dlatego raz na jakiś czas zdecydowanie warto oddać ekspres do kawy w ręce fachowców. 

https://www.youtube.com/@RancilioGroup/videos

Czyszczenie ekspresu kolbowego w kawiarni

Ekspresy kawiarniane są często wizytówką lokalu i głównym czynnikiem odpowiadającym za smak espresso. Maszyny kolbowe dają baristom pełną elastyczność jeśli chodzi o przygotowanie mieszanki. Zwykle ekspresy kolbowe okazale się prezentują, a właściciele kawiarni chętnie eksponują swoje maszyny przed klientelą. Jednak regularna konserwacja ekspresu w kawiarni nie powinna być motywowana wyłącznie estetyką. Przede wszystkim chodzi o utrzymanie maszyny w dobrej formie – aby resztki i zabrudzenia, pozostałości tłuszczu z ziaren kawy w grupie zaparzającej nie zakłócały aromatu świeżo zmielonych ziaren, a na dłuższą metę, by nie zaburzały procesu ekstrakcji kawy.

Ekspres kolbowy w kawiarni wymaga stałej uwagi personelu. Codziennie bariści powinni wykonywać czyszczenie filtrów, wylewek i sitek, czyszczenie grupy zaparzającej oraz wymieść pędzelkiem resztki zalegające w młynku. Grupę zaparzającą i kolbę należy czyścić za pomocą specjalistycznego detergentu z użyciem ślepego sitka.

Co tydzień ekspres kawiarniany powinien mieć opróżnione i wyczyszczone zasobniki na kawę oraz raz w tygodniu warto też sprawdzić stan filtra wody, oraz zmiękczacza i – w razie potrzeby – zregenerować lub wymienić te podzespoły.

Raz w miesiącu trzeba dokładnie sprawdzić zużycie żaren młynka. Uszczelki i filtry powinny być wymieniane raz na kwartał lub raz na pół roku a precyzyjną wskazówkę może nam dać zainstalowany przy filtrze licznik przepływu wody. Z uwagi na uwarunkowania mikrobiologiczne filtr lub zmiękczacz wody nie powinien być wymieniany rzadziej niż 1 raz do roku.

Konserwacja ekspresu do kawy – kropla zdrowego rozsądku

Faktem jest, że regularne czyszczenie ekspresów do kawy jest kluczem do ich efektywności parzenia kawy, ich długowieczności oraz sprawności. Częstotliwość i intensywność mycia tych urządzeń powinna być skorelowana ze sposobem ich używania. Czystość i higiena są ważne, ale nadgorliwość w tej materii może sprawić, że stracimy z oczu to, co najważniejsze, czyli wielką małą czarną.

Decydując się na współpracę z InPlus Gastro, zyskujesz nie tylko markowy włoski ekspres, ale również instalację maszyny w docelowym miejscu oraz szkolenie wstępne dla personelu, podczas którego również omawiamy kwestie konserwacji ekspresów. Co więcej, w naszym showroomie w Gliwicach oferujemy dodatkowe szkolenia dla zawodowych baristów.

Do góry