jak wybrać ekspres do kawy

Wybór ekspresu do kawy to ważna decyzja, niezależnie od tego, czy kupujemy maszynę do parzenia małej czarnej w domu, biurze czy kawiarni. Współczesne urządzenia tego typu to wszechstronne narzędzia, co sprawia, że podczas zakupu należy uwzględnić kilka czynników – nie tylko tych związanych z opcjami konkretnego urządzenia, ale także tych typowo użytkowych, jak np. obsługa ekspresu do kawy. Na co musisz zwrócić uwagę podczas zakupu? Jak wybrać ekspres do kawy, żeby nie żałować?

Przeznaczenie ma znaczenie

We wstępie do tego tekstu nie może zabraknąć ważnej obserwacji. Dzisiejszy rynek oferuje bardzo szeroki wybór ekspresów kawowych, różniących się między sobą pod wieloma względami. Pierwszorzędnym kryterium wyboru wydaje się przeznaczenie tej maszyny. Innych funkcjonalności będziemy oczekiwać od ekspresu pracującego w kawiarni, innych cech od ekspresu w biurze, a jeszcze innych od ekspresu domowego. Dlatego właśnie kluczem do poprawnej odpowiedzi na pytanie, jak wybrać ekspres do kawy jest określenie jego przeznaczenia. Producenci zwykle dzielą swoje katalogi właśnie ze względu na miejsce pracy ekspresu. Precyzyjne określenie naszych potrzeb ma więc potrójne korzyści: po pierwsze zmniejsza ryzyko zakupu nieodpowiedniego urządzenia, po drugie sprawia, że nie przepłacimy za coś, czego nie potrzebujemy, wreszcie po trzecie ułatwia poszukiwania.

Obsługa ekspresu do kawy: lekcja ergonomii

Tego typu artykuły zwykle akcentują różne funkcje ekspresów do kawy i wyróżniki ich producentów. U nas też nie zabraknie tych treści, jednak świadomie chcemy zacząć od innego wątku, a mianowicie od ergonomii. Pod tym pojęciem rozumiemy zespół cech, które w języku IT określa się mianem user-friendly lub user experience. W przypadku ekspresu do kawy o jego ergonomii mogą świadczyć np. łatwość w czyszczeniu, trwała obudowa, niska waga, intuicyjność korzystania z menu, częstotliwość i koszty serwisowania, konieczność kupowania specjalistycznych preparatów czyszczących itd. Dobry ekspres to taki, który potrafi zaparzyć pyszną kawę bez konieczności odbywania długiego ceremoniału związanego z przygotowaniem ziaren i czyszczeniem maszyny. Prostota ma szczególne znaczenie w przypadku ekspresów domowych i tych pracujących w biurze.

Jaki ekspres do kawy wybrać do domu?

Co, oprócz ergonomii, musi mieć dobry ekspres działający w domu lub mieszkaniu? W mniejszych pomieszczeniach z pewnością lepiej sprawdzą się kompaktowe rozwiązania. Nie jest prawdą, że jakość napoju wzrasta wraz z gabarytami ekspresu. Nawet posiadacze małych kuchni mogą kupić zgrabny ekspres do domu, który pozwoli im przygotować aromatyczną kawę jak we włoskiej kawiarni. Najlepszym dowodem jest tutaj ekspres Rancilio Silvia. Warto dodać, że przy mniejszym ekspresie trzeba liczyć się z koniecznością posiadania zewnętrznego młynka. W przypadku ekspresów domowych większą rolę odgrywa design. Taka maszyna staje się integralną częścią naszej prywatnej przestrzeni, przez to warto zadbać o to, by domowy ekspres po prostu ładnie się prezentował.

Jaki ekspres do biura?

Przy przestrzeni dzielonej pomiędzy pracownikami na pierwszy plan wysuwa się prostota obsługi, intuicyjne menu i trwałość. O ile w przypadku domowego użytkowania z reguły jesteśmy bardziej ostrożni w testowaniu granic możliwości jakiegoś sprzętu, to w biurze czy fabryce, zwykle ludzie cechują się większą „odwagą”. Rozmyta odpowiedzialność podwyższa ryzyko awaryjności ekspresu biurowego, a ewentualne usterki generują konieczność wzywania serwisu i w efekcie narzekanie kawoszy. Frustracje pracowników często są wybrukowane dobrymi intencjami pracodawcy, a zbyt wyszukany ekspres może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Szukając odpowiedzi na pytanie, jaki ekspres do biura nada się najlepiej, nie można pominąć również dziennej wydajności maszyny. Tę warto dopasować do wielkości organizacji i jej planów rozwojowych. W tej kategorii dobrym wyborem często polecanym przez klientów biznesowych wydaje się być model Touch Coffee marki ERGO. Cechuje go duża dzienna wydajność, przyjazny ekran dotykowy i wbudowany młynek z czterema zbiornikami na ziarna. Ten produkt daje spore możliwości zaparzania swojej ulubionej kawy, a jednocześnie nie jest „przekombinowany”. Biuro to nie jest odpowiednie miejsce na kawowe eksperymenty, szczególnie dla laików.

Jak wybrać ekspres do kawy do kawiarni?

Takim miejscem jest za to dobra kawiarnia. Tu dzięki maestrii baristów możemy testować różne typy mieszanek, delektować się stopniami kwasowości napoju, czy doszukiwać się niuansów smakowych. Nieodłącznym atrybutem dobrego baristy jest jakościowy ekspres do kawy. W przypadku kawiarni liczą się nieco inne elementy niż przy ekspresie do biura lub domu. Dobry ekspres kawiarniany to przede wszystkim taki, który ma szereg opcji do wykorzystania przez baristę. Nie byle jaki ekspres do kawiarni, lodziarni lub restauracji musi oferować wysoką moc urządzenia, możliwość przygotowania różnych typów kaw, programowane menu, funkcję pienienia mleka itd. Oprócz tego liczy się też wydajność maszyny – a więc ile kaw jesteśmy w stanie przygotować w ciągu godziny bez straty na jakości espresso. Finalny smak kawy jest absolutnym priorytetem jeśli chodzi o wybór ekspresu do kawiarni, bo to właśnie on będzie decydował o tym, czy klienci będą do nas wracać. Najlepsze modele na rynku są wyposażone w funkcje multi-boilera i technologię zaawansowanego profilowania temperatury. Przykładem świetnego ekspresu do kawiarni jest model RS1 od Rancilio Specialty.

Najlepszy zestaw funkcji urządzenia może okazać się nic nie warty, jeśli nie będziemy dysponować fachowcami, którzy będą w stanie wykorzystać możliwości ekspresu. Zdajemy sobie sprawę z roli dobrego przeszkolenia personelu kawiarni, dlatego w naszej ofercie, obok markowych ekspresów, mamy szkolenia dla baristów oraz wstępne treningi podczas instalowania urządzenia w lokalu.

Obok konkretnych funkcjonalności ekspres do kawiarni musi też mieć gabaryty adekwatne do rozmiaru kawiarni, a także nieźle się prezentować. Wszak to właśnie on będzie wizytówką biznesu. Należy również zwrócić też uwagę na koszty ekonomiczne i ekologiczne, czyli ilość konsumowanej wody i energii elektrycznej. Nie bez znaczenia są też materiały, z których wykonano sprzęt. Zastosowane tworzywa muszą być najwyższej jakości, by stawiać czoła trudom wielogodzinnej pracy na pełnych obrotach

Jaki ekspres do domu, biura lub kawiarni wybrać?

Oto jest pytanie! Warto zaadresować je pod dobry adres. Jeśli po przeczytaniu naszych treści na blogu wciąż masz kłopoty z wybraniem maszyny adekwatnej do swoich potrzeb, to nie ma w tym nic złego. Zdajemy sobie sprawę, że zakup ekspresu to spora inwestycja. Przed podjęciem takiej decyzji trzeba rozwiać wszelkie wątpliwości. Dlatego właśnie nasi eksperci są do Waszej dyspozycji. Zapraszamy na niezobowiązującą konsultację w temacie doboru ekspresu. Chętnie podzielimy się swoją wiedzą i praktycznym doświadczeniem, czy to przez telefon, czy w naszym showroomie w Gliwicach.

Do góry